Z trendov blázniť nemusíte, marketing sa až tak nemení
Alebo 7 tipov na časom overené marketingové knihy
Pociťujete FOMO z toho, že dostatočne často a intenzívne nesledujete novinky a trendy zo sveta marketingu? Možno to nie je až taký problém, ako ste si mysleli.
Trendy, trendy, trendy
Marketing je jedna z tých oblastí, kde sa neustále niečo deje. Vyvíjajú sa nové nástroje, vznikajú sociálne siete a objavujú sa trendy, ktoré „zaručene“ zmenia celý segment. V realite však tieto novinky nemajú až taký význam a podstata marketingu sa až tak nemení.
Nič proti novým trendom, progres je dôležitý a len vďaka nemu sa dokážeme zlepšovať a posúvať dopredu. Avšak problémom prílišnej fixácie na nové trendy je to, že neviete dopredu odhadnúť, či je ich vplyv dlhodobý, alebo je to len krátkodobá záležitosť, ktorá rýchlo pominie.
Nie sú zdroje ako zdroje
Ako si teda v tom množstve informácií vybrať, ktorým zdrojom budete venovať pozornosť? Okrem reputácie autora alebo hodnotení od recenzentov je dobrým vodítkom aj to, či sú informácie relevantné aj po dlhšej dobe. Ak si prečítate marketingovú knihu, ktorá vyšla hoc aj pred desiatimi rokmi a pri jej čítaní nemáte hlúpy pocit, že čítate niečo zastaralé a neaktuálne, je to dobré znamenie.
Pozitívne je, že zubu času odolali viaceré marketingové publikácie, pričom niektoré sú staré dokonca desiatky rokov. Tu je výber siedmich z nich.
O tom, ako rastú značky
Vďaka Byronovi Sharpovi a kolektívu z Ehrenberg-Bass Institute máme empirické dôkazy o tom, ako rastú značky. Autori spochybnili tradičné marketingové teórie o lojalite značiek a prišli s dôkazmi o tom, že značky rastú hlavne vďaka akvizícii nových zákazníkov. Platilo to v roku 2011 a platí to aj dnes.
O pravidle 60/40
Autori už v roku 2013 prišli na to, že firmy sa príliš zameriavajú na krátkodobé kampane, ktoré prinášajú okamžité výsledky a zanedbávajú dlhodobé aktivity, ktoré sú dôležité pre udržateľný rast značky. Ich legendárne pravidlo 60/40 o tom, ako rozdeliť rozpočet medzi dlhodobé a krátkodobé aktivity je aktuálne aj dnes.
O vernosti značke
Poďme ešte viac do minulosti, Andrew Ehrenberg je veľká osobnosť marketingu a práve po ňom je pomenovaný vyššie spomenutý Ehrenberg-Bass Insititute. Už v roku 1972 zistil, že väčšina spotrebiteľov nakupuje rôzne značky v rámci jednej kategórie produktov a že vernosť značke je často preceňovaná.
O rozhodnutiach (nielen) pri nákupe
No a posledný tip je od nositeľa Turingovej ceny a Nobelovej ceny za ekonómiu. Simon skúmal, na základe čoho sa ľudia rozhodujú v zložitých situáciách, ktoré sa vyznačujú zložitosťou a nedostatkom informácií. Na čo prišiel? Väčšina ľudí sa nesnaží urobiť dokonalé rozhodnutie. Namiesto toho sa sa uspokojíme s rozhodnutím, ktoré je dostatočne dobré. Simon preto zaviedol termín „uspokojivé rozhodovanie“.
Na jeho prácu nadviazal ďalší nositeľ Nobelovej ceny Daniel Kahneman, o ktorom sme písali v staršom vydaní tohto newslettera.
Ak sa chcete vzdelávať v marketingu a hľadáte dobré tipy, začnite týmito. Na rozdiel od najaktuálnejších trendov máte vysokú šancu, že budú aktuálne aj o pár rokov. A možno až desaťročí.